top of page
_61I9015_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Şebnem Baydere

Yoga ile 2014 yılında tamamen tesadüfen tanıştım ve o gün bugündür matımdan kopmadan yolculuğuma devam ediyorum. Yoga Alliance onaylı Temel Yoga (Ayça Algün ile 200 Saat-2017) ve Hamak Yogası (Önder Çevik L1-2018) eğitmeniyim. Hamile Yogası eğitmenlik eğitimimi Semra Demirel ile tamamladım. Farklı bir stüdyo ile 2 yıllık bir ortaklık deneyiminin ardından Yoga Kalp Stüdyo'yu kurdum. O günden beri de işletmeye devam ediyorum. Ekim 2020'de Feride Mehdizade ile Yüz Yogası eğitmenlik eğitimimi tamamladım. Son 5 yıldır da düzenli olarak workshop, eğitim ve kamplar düzenlemeye devam ediyorum.

Yoga Alliance onaylı bir okul olan YogaKalp Stüdyoda 2021 yılından bu yana yol arkadaşlarım ile birlikte 200 Saatlik Temel Seviye Uzmanlaşma Programları açıyorum. Ayrıca Hamak Yogası Uzmanlaşma Programlarını da yine 2021 yılından beri açmaya devam ediyorum.  Ajai Alai Awakening ile Kundalini Yoga TT L1 yolculuğum tamamlandı ve Kundalini Yoga paylaşımlarım devam ediyor. Ayrıca öğrencilik sürecim de yabancı bir stüdyodan almakta olduğum 300 Saatllik Eğitmenlik Eğitimi ile devam ediyor. 2024 yılında uzun süre kendi pratiğimi pekiştirmenin ardından Yüz Yogası Uzmanlaşma Programları açıyorum. 

Yoga sonu olmayan bir yol ve yolda olmak çok güzel.

Kundalini Yoga, Vinyasa, Hamak Yogası,  Yüz Yogası

_61I6217_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Merve Deveci

Hayatın koşuşturmacası içinde kendimi dinleyebileceğim ve huzur bulabileceğim bir şey ararken karşıma çıktı yoga. İyi ki de çıkmış, yoga öyle bir şey ki  başlayınca vazgeçilmiyor ve daha fazla serüvene katılmak istiyor insan. Kendimle çıktığım bu serüveni eğitimle pekiştirmek de kaçınılmazdı. Nihan Hantal ile aldığım Yoga Alliance onaylı 200 saatlik temel eğitimin yanında Semra Demirel ile hamile eğitimi aldım. Beni konfor alanımdan çıkaran, bir çok tecrübeyi tattıran Hamak Yogası eğitmenliğimi bu yoldaki en büyük destekçilerimden olan canım Şebnem Baydere'yle tamamladım. Aktif olarak Hatha Yoga, Hamak Yogası, Yoga Nidra ve Yin Yoga dersleri veriyorum. Gümüş Mor Alev ve Kelebek Enerjisi Uygulayıcısıyım. Yol uzun ve keyifli, yaşadığım her tecrübe bana yeni imkanlar sağlıyor ve bu olma hali beni daha mutlu yapıyor.

Hatha Yoga, Hamak Yogası, Yin Yoga, Yoga Nidra

A61I2078_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Karya Polat

Yoga ile pandemi başlamadan hemen önce kavuştum ve hayatım büyük bir değişime uğradı. Pandemi ile birlikte evde yogaya uzun süreler ayırma fırsatı buldum ve 2021’de YogaKalp Stüdyoda 200 saat Yoga Alliance onaylı temel yoga eğitimimi (Şebnem Baydere ile) ve ardından yine YogaKalp Stüdyoda 50 saat Yoga Alliance onaylı yin yoga eğitimimi (Esra Küçükgökçe ile) tamamladım. Ayrıca sinir sistemi üzerine olan ilgim ile Yelina Tayfur'dan 10 saat Somatik Farkındalık ve Yoga ve Berivan Aslan Sungur'dan Merdiyen egzersizleri eğitimleri alarak kendimi bu alanda besledim.

2023 yılından beri de YogaKalp 200 TT Programında Anatomi modülü eğitimi ve 50 Saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programını veriyorum.
Aynı zamanda fizyoterapi alanında doktora eğitimime devam ediyorum ve yoganın bilim dünyasında varoluşunu hayranlıkla takip ediyorum.
Tüm bu süreçte yoganın bende karşılığı stres ile baş etme, dinginlik ve odaklanma oldu. Tüm heyecanım ile birlikte yoganın dingin alanını birlikte paylaşmak büyük mutluluk sebebi.

Yin Yoga, Tao Vinyasa, Vinyasa

IMG-20191127-WA0002_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Begüm Eyilik

10 sene boyunca organizasyon şirketlerinde oldukça hızlı bir tempoda çalıştım. Keyifli ama yorucu olan bu süreçte zamanı kovalarken, anda kalmanın neredeyse imkansız olduğunu anladım. Biraz molaya ihtiyacım olduğunu fark ettim. Verdiğim molanın yavaşlattığı "ben" ise anda kalmanın yavaşlamak olmadığını, aslında tüm ihtiyacım olanın "denge" olduğunu anladı. İşte tam da bu noktada girdi hayatıma yoga... Hayatı normal akışında yaşarken anı kaçırmamayı nasıl başarırım acaba derken Pure Nefes Yoga'nın Irmak Bayındır ile 200 saatlik temel yoga eğitimine katıldım. Eğitim devam ederken Pure Nefes Yoga'da Sara Oktay'ın nefes ve meditasyon çalışmalarına katıldım. Nicole Ohme, Duygu Karaoğlan, Gülin Zeytunlu gibi değerli isimlerin atölye ve derslerinde yer aldım. Ayrıca Aylin Tokcan'dan Çocuk Yogası, Semra Demirel Uçar'dan da Hamile Yogası eğitimi aldım. 

Bütün bu süreçte "dengeyi" ararken, dengenin tam da içimde olduğunu, anı yaşamanın elimde olduğunu gördüm. Gördüklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak ise en büyük mutluluk oldu.

Hatha Yoga, Çocuk Yogası, Hamile Yogası

124263_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Özge Heper

Hayatın hızına, stresine yetişemeyip koştururken bir an kendimi çok sıkışmış hissedip durup nefes almaya ihtiyaçım olduğunu fark ettiğim bir anda yoga ile tanıştım.

Pratiklerimi daha da derinleştirebilmek için bir adım attığım bir anda canım hocam Şebnem Baydere ile kesişen yollarımız sayesinde; Yoga kalp’de Şebnem Baydere’ den 200TTC eğitimimi ve Hamak yogası eğitimi aldım.

Melisa Sychenko’ dan Fly fit ve Fly akrobasi eğitimi,

Yogakids İmren Sayar ’dan Çocuk yogası eğitmenlik eğitimimi
Berra Sertel’den Yin yoga eğitimi, Semra Demirel Uçar’dan Hamile yogası eğitimlerini aldım
Acsess Bars kolaylaştırıcısı ve uygulayıcısıyım
Ayrıca Kundalini Reiki ve Shambala uygulayıcısım.
 
Güzel kalplerle bir arada olup pratiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum

Vinyasa, Hamak Yogası

IMG-20220826-WA0038_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Rana Işıker

Görsel iletişim tasarımı ve sinema eğitimi aldıktan sonra uzun yıllar yayınevlerinde ve özel bir şirkette iş hayatıma devam ettim. İstanbul’da yaşadığım o yıllarda salon sporlarıyla; fitness, kick boks vb. ilgilendim. Yoga ile önceden tanışıyor olsak da, hayatıma bir daha çıkmadan girişi; 2016 yılında, ikinci oğluma hamile kaldığım süreçte oldu. Pratiklerime doğumdan sonra da devam edip, derinleştirdim. Ardından 200 saatlik eğitmenlik sertifikamı, Aylin Oğuz’dan alıp, tamamen bu alana yoğunlaştım. O sıralar her tarzı deneyimlemek için çeşitli hocaların derslerine girme ve beraber çalışabilme imkanı buldum. Ve bir gün girdiğim ashtanga dersi sonrası, beni çok etkileyen ve bütün sistemiyle içine çeken bu pratiğe tutuldum. Birbirini tekrar eden serilerden oluşan ashtanga yoganın, 1. Serisini uzun süre hocalarla pratik yaptıktan sonra, pandemiyle beraber, metodun getirdiği imkan ve alan ile, kendim düzenli pratik etmeye, uygulamaya başladım. Bir süre sonra seriyi ezberleyip, pozlarımı tamamladım ve ashtanga vinyasa hocalık eğitimimi, Mert Sözen’den aldım. 3 yıldır ders vermeye devam ediyorum. %99 pratik ve %1 teori metoduyla ilerleyen ashtanga yoga sistemi; güç, denge, esneklik, nefes ve meditasyonu içinde bulunduran, herkesin kendine bir yer bulabileceği, kendine düzenli bireysel pratik imkanı yaratabileceği, kocaman bir sistem. 
Yolda olmak, paylaşmak, beraber deneyimlemek, deneyimleri paylaşabilmek güzel

Ashtanga Vinyasa

IMG_5784_edited.jpg
Çiçek Çelenk 4

Ayşe Gizem Saylam

2012 yılında yoğun mesailerle çalışan bir mühendis iken tanıştım yoga ile. Matın başındayken başka hiçbir şey ile ilgilenmediğim, sadece kendim için vakit yarattığım bir ‘kaçış’ alanıydı benim için. Zamanla unvanlarım, işim, şartlarım değişirken yoga her zaman aklımın bir köşesinde beni bekliyordu. 
Yüksek lisans, doktora, iş değişiklikleri, pandemi derken artık yogayı daha profesyonel bir şekilde hayatıma almaya karar vermiştim. Bana iyi gelen bir şeyin, gerek anatomik gerek teorik detaylarını öğrenip çevrem ile paylaşmak istiyordum. Bunun için 2021’de Zeynep Aksoy ile Mindfulness Temelli 200 saatlik Yoga Eğitmenlik Eğitimini, 2023 yılında canım Şebnem Baydere ve Merve Deveci hocalarımla 200H Yoga Alliance Onaylı Yoga Eğitmenlik Eğitimini ve Hamak Yoga eğitmenliğini tamamladım. Yine 2023 yılında HİS 1. Kademe Yoga Yardımcı Antrenörlüğünü aldım. 2024 yılında ise Şebnem Hocamla hayatıma düzenli bir şekilde katmak istediğim Yüz Yogası Eğitmenlik Eğtimini aldım. Aynı zamanda Karya Polat hocam ile Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimini alarak bu alanda da deneyimlerimi zenginleştiriyorum. 

Yoga daha önce başka işlerden artan vakti ayırabildiğim bir eylem iken artık hayatımın merkezine yerleştirdiğim, tam zamanlı bir birliktelik benim için.

Yogakalp stüdyosunda Hamak ve Vinyasa dersleri vermekteyim. 

Her verdiğim ders sonunda yaşadığım sonsuz keyif ve mutluluğu paylaşmak çok güzel.

Yolun neler getireceğini merakla bekliyorum.

Vinyasa, Hamak Yogası

Onur Sipahioglu_Foto2.jpg
Çiçek Çelenk 4

Onur Sipahioğlu

2016 yılında “Koşulsuz, kalıcı ve de değişmeyen Mutluluk’un dışarıda olmadığını anladım. Ancak içeriye doğru nasıl gideceğimi bilmiyorum.” farkındalığı ile arayışım başladı. Sonrasında yolum Yoga ile kesişti.

 

2018 yılında Türkiye’de Yoga Eğitmenlik Eğitimini tamamladım. Ardından 2019 yılında Meditasyon Uzmanlık Programımı tamamladım. 2019 yılı sonunda tek başıma Nepal-Hindistan arayışımı besleyecek büyülü bir gezi gerçekleştirdim. Bu gezi sırasında Jagadish "Jaggi" Vasudev bilinen ismi ile Sadhguru bizzat kendisi tarafında “Shambavi Maha Mudra Kriya”ya insiye edildim. 2020 yılında ise Hindistan’da yer alan Kerala-Sivananda Ashram’da Yoga TTC tamamlayıp, Shiva, spiritiuel ismini aldım.

 

2021 yılında ise Tantra üzerine eğitim almaya başladım ve halen eğitimim devam etmekte.

2023 yılında yeniden Hindistan’a MahaShivratri kutlamaları ve Sadhguru ile çalışmak üzere gittim.

Yoga Festivallerinde, Türkiye’de farklı illerinde dersler verdim. Yoga İnzivaları düzenliyorum. 

 

Yoga, benim için bir yaşam sanatı. Her gün daha iyiye doğru kutlu bir yürüyüş halinde olduğumu hissediyorum. Derslerimde bu zamana kadar aldığım eğitimlerde edindiğim ve içselleştirdiğim bilgileri paylaşmaktayım.

 

Şimdiden hoş gelirsin.

Hatha Yoga / Tantra Yoga /

Yi Jin Jing / Meditasyon

bottom of page