top of page

Hayal Et Çocuk

"Hayal et çocuk, hayal et ki içinde umutlar yeşersin. Ruhuna ve zihnine ektiğin tohumlar filizlensin. Filizi koru ki çocuk, ağaç olsun, dallansın, çiçeklensin.


Bir kuş ol mesela, aç kanatlarını kocaman, tek ayağının üstünde uza gökyüzüne. Gel köprüler kuralım birlikte. Ama öyle kuru kuru olmasın, altından nehirler geçsin. Akalım birlikte.


Sen hep hayal et çocuk, vazgeçmeden, kendini kimseyle kıyaslamadan. Yanındaki ne yapıyormuş diye bakmadan... Sen hep kendinin daha iyi versiyonunu ara çocuk.


Nazik ol kendine. Derin nefesler al mesela. Yaşadığın anı fark et. Farkında ol Çocuk..."


Bana en çok sorulan soruları kendi kalemimle cevapladım size. "Nedir Çocuk Yogası? "Nedir Faydasi?". İste tam da yukarıda okuduğunuz metindir.

Özellikle pandemi döneminde ekran başında oldukça vakit geçiren çocuklarımızın tekrar hayal kurması, hareket etmesi ve nefes alması için açılan bir alandır. Yoga duruşlarını deneyimleriz birlikte. Ama "uzat bacağını, aç kollarını" demek yerine doğadan ilham alır, kendi hikayemizi oluştururuz. Bazen bir ağaç, bazen bir nehir oluruz. Hayal ederek deneyimleriz pozları. Beden hareket ederken zihni de bos bırakmayız yani. Anda kalmaya çalışır, nefeslerimizi fark ederiz. Elbette hepsini hikayeler ve oyunlarla yaparız.


En önemli özelliği de rekabetsiz ortamıdır derslerimizin. Zaten hayatin neredeyse her alanında yarış halinde olan o küçücük bedenlere, o kocaman kalplere ve o tertemiz zihinlere rekabet etmeye gerek duymadan iyi ve faydalı vakit geçirmeyi öğretiriz. "Yanındaki arkadaşım daha iyi yaptı" telaşı olmadan kendi sınırlarını keşfetmesine izin veririz.


Şarkılar ve danslar, kağıtlar ve boyalar ise vazgeçilmez destekçilerimizdir.


İste budur Çocuk Yogası. Sadece köprüye kalkmak değil, köprü olmak, ellerinin üstünde durmak değil, örümcek olmaktır...

Hepinize hayallerinizin bol olduğu bir hafta dilerim.


Begüm Tekön Eyilik

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page