top of page

İş Hayatında Yoga Pratiğinin Faydaları

Yoga salonunda lavanta kokuları eşliğinde, doğada kuş sesleri arasında veya evimizin konforunda matımızın üstünde Savasana ile taçlandırdığımız asana pratiğini hayal edelim... Ne kadarda iyi hissettiriyor hepimizi değil mi? Konfor alanımız içinde, iyi hissetmemize odaklı yaratılan koşullar içindeyken huzur bulmak, kendini akışa bırakabilmek nasıl kolaylıkla geliyor kendiliğinden!


Peki bu asana pratiğimiz, içinde olmakta zorlandığımız alanlarda ve koşullarda mesela günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş hayatımızda, en stresli anlarımızda nasıl yer bulabilir? Yoganın iş hayatımıza nasıl bize nasıl faydaları olur?
İş Hayatında Yoga Size Yardımcı Olabilir?

Bir tasarımcı olarak tekstil sektöründe farklı firmalarda çalışma deneyimim oldu. Zihinsel ve fiziksel olarak oldukça yoğun, geleneksel çalışma sisteminin içinde yer alıyor çoğumuz. Zamanla yarış içinde, rekabetin ön planda olduğu kariyer basamaklarının hayatımızda yarattığı stres azımsanamayacak kadar büyük olabiliyor. Yaşanılan zihin yorgunluğu, gergin ilişkiler, masa başı uzun saatler oturarak bedenin hareketsiz kalması, çalışanın motivasyonu göz ardı edilerek kendi özüne yabancılaştırılması.. Tüm bunlar kişiye fiziksel yorgunluk, hastalıklar, ruhsal olarak olumsuz düşüncelere kapılma, stres vb. gibi sonuçlar getirebilir. Eğer içinde olduğunuz çalışma koşulları yaşam kalitenize etki edecek seviyede ise, Yoga işte tam bu noktada iş hayatımızı dengelemek için harika bir yol haritası sunar. Düzenli olarak yapacağınız asana pratiği, nefes çalışmaları ve meditasyon ile öz farkındalığımızdaki artış bize iş hayatınızda birçok konuda iyileşme sağlar.


Beden farkındalığı: Yoga pratikleri ile fiziksel olarak yaşadığımız rahatlama, iş hayatında çoğunlukla karşılaşılan boyun, sırt, omurilik ağrılarını azaltır. Sinir/solunum/sindirim /dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.


Bedenin sınırlarını, dengesini , gücünü keşfederken öz farkındalığa doğru yol alırız. Bu da kendi potansiyelimizi, sınırlarımızı fark etmemizi sağlar. Böylece kendimizi daha iyi tanıyarak iş hayatında daha özgüvenli bir şekilde yer alabiliriz.

Stres yönetimi: İş hayatındaki yoğun tempoya, kısıtlı zamanlarda durmadan çalışan zihin yorulur. Bu durumdaki çalışanların yaşadığı yoğun stres kimi zamanlar kişisel çatışmalar ve duygusal olarak ikili ilişkilerde iniş çıkışlara yol açar. Zihninizi rahatlatmak, stresinizi azaltmaya giden yollardan biridir. Yoga pratiği ve nefes çalışmaları ile kalp ritimlerimiz yavaşlar ve düzene girer. Böylece sakinleşen zihnimiz duygusal stabilizasyonu sağlar , öfke yönetimi yapabilir, durum değerlendirmesini daha akılcı yapar ve sağlıklı kararlar alabilir. Tüm bunlar bizi kariyer hayatımızda daha başarılı bir noktaya taşımaya yardımcı olur.

Konsantrasyon ve motivasyon: Öz farkındalığın başlaması, stresin azalması ile yoga daha merkezde,


dengede hissetmemize yardımcı olur. Rahatlığını tekrar kazanan beden ve zihin nefes almaya odaklanmamızı kolaylaştırır. Böylece iş hayatında konsantrasyonumuz büyük ölçüde artar, işten aldığımız verim ile başarımız artar.


Öz farkındalık ve birlik bilinci: Yoga kelime anlamı olarak bütünlük bir olmaktır. Pratikler kişiyi kendi özüyle buluşmaya davet eder. Kendi özümüze yaklaştığımızda evrenin bütününe yaklaşırız .


Hepimizin bir ve aynı özden geldiğini kavradığımızda iş yerindeki ego merkezli çatışmalar da yerini hoşgörü, sakinlik ve daha barışçıl yaklaşımlara bırakır.

Bu da iş yerinde daha huzurlu bir şekilde çalışmamıza, motivasyonumuzu yükseltmemize yardımcı olur.


Sizler de iş hayatınızdaki başarıyı, huzuru, iç dengeyi, enerjiyi, bütünlüğü en yoğun haliyle deneyimlemek isterseniz Yoga pratiği ile bunları hayatınıza davet edebilirsiniz.


Sevgi ile kalın.

Fulden

173 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page