top of page

Konsantrasyon için Yoga

Güncelleme tarihi: 7 Ara 2020

Dikkatimiz gün içinde kolaylıkla bir o yöne bir bu yöne kayabiliyor. Bir yere odaklanmak özellikle günümüzün "multi-tasking" yaşam tarzında çok mümkün gibi gözükmüyor. Bu yaşam temposunun üzerine stres ve akıp giden yıllar da eklenmeye başlanınca odaklanmak başlı başına bir mücadele gerektiriyor. Güzel haber şu ki Yoga sayesinde tekrar odaklanma yeteneğimizi geri kazanıyor ve sürekli geliştirebiliyoruz.


Fotograf: Ulug Bugra Han Degirmenci

Yoga bizi hayatımızı her hücremizin farkında olarak ve bilinçli bir şekilde yaşamaya yönlendirir. Odaklanmak çok güçlü bir enerjidir. Odaklandığımız her şeyin yapısını etkileyip aslında hayatımızı bu şekilde kendimizin ilmek ilmek ördüğümüzün farkına varıyoruz yoga pratik ettikçe. Olumlu olana odaklanıp bağımlı olmamayı deneyimlediğimizde, kendimizi geçici olan tüm dış koşulların etkisinden özgürleştirip, odaklanma yeteneğimizi geliştirebiliriz.


Yoga zihni ve bedeni rahatlatır ve böylece düşüncelerimiz berraklaşır ve zamanla konstantrasyon yeteneğimiz artar. Patanjali'nin de dediği gibi "Yoga zihindeki dalgalanmaların azaltılmasıdır". Tabii ki bu meyveleri toplamak için düzenli yoga pratiği gereklidir.


Odaklanma'ya Destek Olan Asanalar (Yoga Pozları)


Ters Duruşlar:

Ters duruşlar sinir sistemimizi dengelerken, kanın beyne daha besleyici şekilde ulaşmasını sağlar. Zihinsel ve duygusal stresi deşarj edici özelliği vardır. Doku yenilenmesine destek olur. İç organlarımızın diyafram üzerine uyguladığı ağırlık sayesinde nefes veriş kapasitesini arttırır ve bu da ciğerlerimizi daha iyi temizleyebilmemizi sağlar. Üstelik her ters duruş, internette gördüğünüz pozlar gibi akrobatik olmak zorunda değil. Başlangıç seviyesinde uygulayabileceğiniz bir çok ters duruş bulunmaktadır. Bilinçli bir eğitmen eşliğinde stüdyo ortamında bu pozları deneyimleyebilirsiniz.


Denge Pozları:

Denge pozlarını yapabilmek doğası gereği konsantrasyon gerektirir. Dağ duruşu ve ağaç duruşu gibi daha temel pozlar odaklanabilmek için zihnimizi eğitir. Kartal pozu gibi bazı diğer denge pozları da odaklanma yeteneğini arttırırken aynı zamanda merkezi ,bacakları ve kolları güçlendirir.


Yerdeki Pozlar:

Yerdeki pozlar sindirim sistemini rahatlatır. Böylece nefesinize daha kolay odaklanabilirsiniz. Yerdeki pozlar sayesinde bel omurlarına uygulanan sağlıklı baskının da sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır.


Kaynakça: doyouyoga.com


133 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page