top of page

Yoga bir Spor mu?

Güncelleme tarihi: 7 Ara 2020

Öncelikle bu yazıyı kaleme aldığım 19 Mayıs 2020'de hepimizin Gençlik ve Spor Bayramını kutlarım. Çok uzun yıllar önce Atatürk'ün önemini vurguladığı bir alanda hayatımı sürdürüyor olmaktan ne kadar mutluluk duyduğumu bugün bir kez daha hatırlamış oldum.


Bu günün anlamından yola çıkarak genelde Yoga dünyasına dışarıdan bakan kişiler için tam net olmayabilecek bir konuya değinmek istiyorum... Yoga bir Spor mudur?


Bunun için sizi çok sıkmadan hem Yoga'nın hem de Spor'un tanımına bakmak lazım:


Yoga antik Hint felsefesinden köklenmiş 5000 yıllık bir zihin - beden pratikleri bütünüdür. Yoga'nın farklı stilleri fiziksel duruşlar (asana), nefes teknikleri ve meditasyonu kapsar. Çok derin bir çalışma olan yoga'yı yıllarca bile pratik etseniz hem beden hem de zihninizle çalışabileceğiniz engin bir dünya keşfedersiniz. Yoga'nın fiziksel asanalar içermesi ve bu duruşları gerçekleştirmek için çoğunlukla yoğun fiziksel çaba gerekmesi, yoganın bir spor olarak görülüp görülmemesi konusunda karışıklık yaratabiliyor.


Gelelim "Spor"un tanımına; bir bireyin veya takımın bir diğeri veya diğerleri ile yarıştığı, fiziksel efor ve beceri içeren aktivite.


Sanırım yazıya devam etmeye gerek bile olmadan aradaki farkı anladınız. Yoga ve Spor, ikisi de fiziksel disiplin gerektiren pratikler. Ayrıştıkları nokta ise Yoga'da rekabet olmaması. Bu rekabet değil başka biri ile kişinin kendisi ile dahi yoga'da mevcut değildir. Benim Yoga'nın en sevdiğim tanımı ile bu konuya biraz daha ışık tutmak istiyorum. Yogik metin Bhagavad Gita yogayı şöyle tanımlamış: "Yoga is the journey of the self, through the self to the self" / Türkçe'ye çevirirsek şöyle bir şey çıkıyor "Yoga, kendi içinden geçerek, kendine doğru gittiğin kendi yolculuğundur". Burada "kendi" kelimesinin yerine "öz" de kullanılabilir. Sonunda kişinin vardığı yer kendini keşfetmek ve tekrar keşfetmektir. Süreç hiç bitmez, sarmal şeklinde devam eder. Yani A noktasından B noktasına değil, Einstein'in dediği gibi (tabi o bunu yoga için değil hayal gücü için söylemiş :)), Yoga bizi her yere, çok daha derinlere götürür.


Yani özetle Yoga bir spor değildir. Çünkü Yoga'da sporu tanımlayan rekabet unsuru yoktur. Hatta Yoga'nın fiziksel pratik içeren tek kolu Hatha Yoga'dır. Hatha Yoga dışındaki yoga dallarında, karma yoga, mantra yoga, raja yoga vb. asana vurgusu yok bile denilebilir.


Peki biri birinden üstün mü? Bu, kişinin ne aradığına bağlı olarak değişir sanırım. Yaşamının bazı dönemlerinde belki kişi rekabetçi olmaktan geçici bir keyif alıp bundan beslenebilir, veya tüm hayatı boyunca kişinin yolu bu olabilir. Denizin üzerinde yüzmek mi daha iyi derine dalmak mı daha iyi diye sormakla aynı şey ikisi de :) Ve cevabı kişi hangisini istiyorsa, hangisi ona iyi gelecekse o şekilde değişecektir. Belki bu yaşamda siz denizin yüzeyinde dolaşıp dış manzarayı izlemeyi daha kendinize yakın bulacaksınız. Ama belki de daha derinlerde ne olduğunu merak edip, kendi içinizdeki maviliklere dalacaksınız. Ne olursa olsun en sonunda hepimiz aynı yerde, birlik'te, ışık'ta buluşacağız.


Namaste !
illustrasyon: Israel Pinto

1.113 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page