top of page

Antik Bilgelik: Kundalini Yoga

Bundan 8 yıl önce Yoga ile ilk tanıştığımda, üyesi olduğum stüdyoda sınırsız paket alıp tüm dersleri tek tek deniyordum. Bir kez "Yoga" denen bu kaynağı bulduktan sonra doya doya bu bilgelikten faydalanmak isteyerek, menüdeki tüm yemeklerden tatmak isteyen bir çocuk gibi bütün stilleri deneyimliyordum. İşte Kundalini Yoga ile de yine bu dönemde tanıştım.


Katıldığım ilk Kundalini Yoga dersimde (sevgili öğretmenim Aysu Yıldız'ın açtığı alanda) çok değişik bir deneyim yaşadım. O ana kadar gördüğüm derslerden oldukça farklı bir şeyler yapmıştık bu derste. Yaptığımız pratik meditasyon desem, evet ama sadece o da değildi. Asana (yoga pozu) pratiği desem, tamam belli pozlar yapıyorduk ama sadece poz değildi, sadece nefes çalışması değildi, sadece ellerimizle yaptığımız değişik hareketler değildi. Aslında tam olarak yukarıdakilerin hepsiydi. Ancak öyle bir tasarlanmıştı ki insanın biyolojisinde, psikolojisinde ve genel anlamda tüm sisteminde bir şeyleri etkilediği pratik eden kişi tarafından çok net anlaşılıyordu.

Sonraki 1 yılda düzenli olarak Kundalini Yoga derslerine katılmaya, Kundalini Yoga Meditasyonlarını hayatımın bir parçası haline getirmeye başladım. Geçtiğimiz yıl Ajai Alai Awakening tarafından açılan Eğitmenlik Eğitimine katılana kadar Kundalini Yoga pratikleri bir şekilde hayatımda hep yerini buldu. Şimdi artık ben de bir Kundali Yoga ve Meditasyon eğitmeni olarak öğrencilerime alan açıyorum. O nedenle bu antik pratikler bütününün ne olduğunu biraz anlatmaya çalışacağım.


Öğrencilerimden çokça duyduğum şey şu veya bunun türevleri oluyor: "Biz bu derste daha çok oturup meditasyon yapacağız diye düşünüyorduk ancak fiziksel olarak da bir meydan okuma ile karşılaştık"

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Fiziksel ve Zihinsel arasında aslında bizim sandığımız kadar büyük bir uçurum yok. Genelde bir Kundalini Yoga dersinde hissedilen direnç Fiziksel direncin ötesinde, sinir sisteminde alışılagelmiş yolların dışında taştığınızda sisteminizin verdiği alarmdır. O nedenle bir Kundalini Yoga dersinde öğrencinin genellikle bulacağı şey bu direnci kırmak için uygulanan sağlıklı bir baskıdır.


Bir kaç Kelime ile tanımlamak gerekirse Kundalini Yoga Antik bir Teknolojidir. İnsan fizyolojisi ve psişesini gerçek potansiyeli ile uyumlamak, mevcut bakış açılarının ötesine geçmek, kişinin kendine ait olmayan yüklerden kurtulması ve yaşam yolunda huzurlu ve güçlü bir şekilde ilerlemesi için geniş kapsamlı bir donanım sunan uygulamalar bütünüdür.


Kundalini Yoga bilgeliği çok uzun yıllar Hindistan'da gizli tutulmuş. Yalnızca kapalı bir elit azınlık tarafından bu pratiklere erişim mümkün iken 1900'lerin ortalarında Yogi Bhajan tarafından Batı ile tanıştırılan Kundalini Yoga günümüzde aralarında bir çok tanınmış kişi de olan on binlerce kişi tarafından pratik edilmektedir.

"İnsan" için tasarlanmış bu sistemin bilinen ve pozitif bilim tarafından kanıtlanmış bir çok faydası bulunuyor. Bunların arasında:


  • Stres ve anksiyete seviyesinde gözle görülür bir azalma,

  • Bilişsel yeteneklerin gelişmesi

  • Kişinin kendini tanıma ve kendini doğru algılama yeteneklerinin gelişmesi

  • Empati, yaratıcılık, ve enerji seviyelerinde artış bulunmaktadır.

Bu değerli pratikler bütününü hayatınızda uygulamak isterseniz her Pazartesi saat 20.30'da ister yüz yüze ister online derslerimize katılabilirsiniz.


Ve unutmayın ki bir sistem ne kadar fazla bilgelik içerirse içersin, gerçekten etkili olabilmesi için düzenli olarak pratik edilmesi gerekmektedir.


Sat Nam!

Şebnem260 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page