top of page

Mudralar Serisi: Kalp Merkezi için Ayı Pençesi

Her hafta birlikte bir Mudra’ya göz atacağımız serinin ilk yazısına hoşgeldiniz :)


Mudra’nın kelime anlamı mühür veya kilittir. Sistemimizdeki Prana’yı yani yaşam enerjisini belli bir doğrultuda kanalize etmek için kullanırız mudraları. Genel kanının aksine, mudralar sadece eller ile yapılmaz. Tüm bedeni kullanarak yapılan mudralar da bulunur.


Mudraların el ile çokça yapılmasının nedeni, parmak uçlarımızda fazlaca sinir ağı bulunması ve bu nedenle de sinir sistemimiz üzerinde direkt etkisi olmasıdır. Sinir sistemimize etki eden her şey süptil bedenlerimizde karşılık bulur.


Dolayısı ile Mudralar aracılığı ile görünenden yola çıkarak görünmeyeni etkileme şansımız doğmuş olur. Mudralar yoga pratiğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu serinin ilk paylaşımında benim en çok sevdiğim Mudralardan birine bakalım mı?

Ayı Pençesi

Bu harika mudra kalp bölgesini uyarmak ve konsantrasyonu arttırmak için kullandığımız etkili bir mühürdür. Hissiyatı hem güçlü hem de naziktir. Ayrıca kavrama gücünü de arttıracağı için kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkisi olması muhtemeldir (muhtemel diyorum çünkü bu mudra ve kalp sağlığı arasında bir bilimsel çalışma olmasa da kavrama gücü ile kalp sağlığı arasında anlamlı bir istatistiksel bağlantı vardır).


Bu mudrayı deneyimlemek için öncelikle omurganızın uzun olacağı rahat bir oturuşa gelin. Sol elin avuç içi ileriye, sağ elinki ise size dönük olacak şekilde parmaklarınızı kalp merkezinin önünde kenetleyin. Sol başparmağın aşağı dönük olduğuna emin olun. Parmaklar aktif bir şekilde birbirini çekerken bileklerin rahat kalmasını araştırın. Bu pozda en az 3 dk doğal nefeslerinizde kalın ve sonrasında yavaşça rahatlayın.


Kalp bölgesinde durağan enerjiyi canlandırmak, sağ elin direnci sayesinde de odaklanmayı desteklemek için bu mudrayı dilediğiniz zaman pratik edebilirsiniz.


Daha derinlemesine çalışma için Mudra, Mantra, Nefes, Meditasyon ve Asana’dan destek aldığımız bana göre Yoganın multivitamini olan Kundalini Yoga ve Meditasyon derslerinde buluşalım.


Sat Nam!

Şebnem

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page