top of page

Hamak Yogası Yapmak için 7 Neden

Son yıllarda bir çok öğrenci ile Hamak Yogası dersleri yaptım ve Hamak Yogası eğitimleri veriyorum. Genelde ilk kez başlamak isteyenlerden en çok duyduğum soru "Daha önce hiç yoga yapmadım, hamak yogası yapabilir miyim?" Cevabım kesinlikle evet! Çünkü hamak yogası gerçekten doğru eğitmenle çalışıyorsanız çok güvenli bir pratik. Hamak yogası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ayrı bir yazının konusu olsun, şimdi gelelim Hamak Yogasına başlamak için nedenleri sıralamaya :)


1. Omurga Sağlığı:

Modern yaşam tarzlarımızın çok da omurga dostu olduğu söylenemez. Çoğumuzun ya masa başı işleri var, ya arabada saatler geçiriyoruz veya telefona bakmak için boynumuzu sağlıksız bir forma sokuyoruz saatlerce. Bu da duruş bozuklukları, omurga problemleri, bel, sırt ve boyun ağrıları, sığlaşan nefes ve sürekli yük altında kalan bir sinir sistemine neden oluyor. Hamak yogası hamağın desteği ile birbiri üzerine yüklenen omurların açılmasını ve omurganın rahatlamasını sağlar.


Bu rahatlamayı ilk dersten itibaren hissetmeye başlarsınız ve düzenli pratikle ciddi anlamda iyileşme hissedersiniz.

2. Ters Duruşlar

Sevelim ya da sevmeyelim, ters duruşlar kan dolaşımını canlandırıp sinir sistemini dengeleyen çok önemli pozlar. Günlük hayatınızda yoga veya benzeri bir pratiğiniz yoksa hemen hemen hiç ters duruş yapmıyorsunuz büyük ihtimalle. Hamak desteği ters duruşları herkes için kolayca uygulanabilir hale getiriyor. Ayrıca hem ters duruşların kendisi hem de hamağın bedene takıldığı yerler lenf sistemini uyardığı için bağışıklık sistemi için de güçlü bir destekleyici oluyor. Ters duruşları hamak yogasından bolca deneyimliyoruz ve bu da odaklanma ve beden bilincinin artmasına katkıda bulunuyor.


3. Güçlü Bir Üst Gövde


Üst bedeninizi ne kadar çalıştırabiliyorsunuz? Ya da ne kadar esneme yapıyorsunuz? Çoğu disiplin haklı nedenlerle ayak, bacak ve merkez bölgelere önem verirken, hamak yogası da yine bu bölgeleri detaylıca ele aldığı gibi ek olarak üst bedenle de yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Üstelik bunu size çok da fark ettirmeden, eğlenceli bir şekilde yaptırmaktadır. Kendinizi yerden kaldırmak için kol gücünüzü kullanırken, omuz, kol, bilek ve parmaklarınızın hızlıca güçlendiğini, kollarınızın forma girdiğini göreceksiniz.


4. Farklı Disiplinler Bir Arada


Her ne kadar Yoga olarak geçse de Hamak pratiği yoga, pilates, dans ve bale gibi disiplinlerden pozları bünyesinde toplamıştır. Bu nedenle bedeninize geniş spektrumlu bir uygulama alanı sunar. Tabii ki nefes farkındalığı ile aktığımızdan Yoga ruhu ağır basmaktadır.5. Bilinen Pozlara Farklı Bakış

Yoga veya Pilates yapıyorsanız halihazırda pratik ettiğiniz çoğu pozun hamak yogası versiyonlarını deneyimliyor ve hem bu pozlarla hem de bedeninizle ilgili yeni şeyler keşfediyor olacaksınız. Örneği plank pozunu ayağınız hamağa takılı deneyeceksiniz, ve poz size farklı bir bakış açısı sunacak, veya Hanumanasa yani namı diğer Front Split üzerine çalışıyorsanız, hamağın dinamik desteği sizi güvenle pratiğinizde derinleştirecektir. Bunlar gibi bir çok örnek verilebilir. Bu nedenle eğer Yoga veya Pilates eğitmeni iseniz, Hamak Yogası eğitimi almanızı kesinlikle öneririz. Yaklaşan eğitimimiz ile ilgili bilgilere buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.


6. Kozanın İçinde Dinlenme (Savasana)

Derin dinlenme pozu Yogada bazıları için zor bazıları için en güzel poz. Hamak yogasında ise Savasanayı sevmeyeni henüz görmedim. Ağırlığını kumaşa bırakıp tamamen güvenle teslim olduğunda, bir kozanın içindeki kelebek gibi güvende hissederek o son bir saatte sarfettiğin eforun bedende çiçek açtırmasına izin verdiğin, tamamen kendinle kalabildiğin mucizevi bir alan.


Sırf Savasana için bile Hamak Yogası denenmeye değer!

7. Kendinden Emin Daha Güçlü Bir Sen

Kumaşa güvenip ayaklarını yerden kesmek; güven alanının dışına çıkmak, sınırlarını esnetmek demek, ve evet cesaret gerektiriyor. Zaman içinde buna alıştıkça da hayata karşı daha sağlam durduğun, daha cesur adımlar attığın bir senle karşılaşırsan şaşırma :)


BONUS: Son olarak hamak yogası el ile kavrama gücünü (kumaşı tutup kendinizi yukarı çektiğinizde parmakların ve elin kavrama gücü - "gripping") geliştirdiğinden kalp ve damar sağlığına da olumlu katkısı olduğunu düşünülüyor. Çünkü Kalp sağlığı ile güçlü el kavraması arasında istatistiki anlamlılık olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmış bulunmaktadır.E o zaman ne duruyorsunuz, haydi hamaklara!

İzmir'deyseniz bireysel ve grup dersleri için bize ulaşabilirsiniz.

İzmir dışındaysanız güvenilir bir stüdyo arıyorsanız yine bizim yönlendirmemize başvurabilirsiniz.


Sevgiyle kalın,

Namaste!


Şebnem

527 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page