top of page

Çocuk Yogası 101 - Köpek Pozu

Çocuk yogası eğitmenlik eğitimimiz yaklaşırken blog yazılarımızda Çocuk yogasına neden yer vermiyoruz ki dedik ve çocuk yogası pozları ile ilgili bir yazı serisi hazırlamaya karar verdik.


Çocuk yogasının faydaları anlatmakla bitmez. Gelişim sürecinde yapılan çocuk yogası aslında çocuğun ilerideki hayatı üzerinde de olumlu etkilerini sürdürecektir. Çocuk kendi hislerini tanıyacak ve bunları nasıl ele alacağını öğrenecek, sağlıklı bir postür için erken yaşta doğru temeller atacak, kendine güveni gelişecek ve akciğer kapasitesi genişleyecektir. Bunlar çocuk yogasının faydalarından yalnızca bir kaçı.


Çocuk yogasında yetişkinlerin yaptığı poz pratiğindeki gibi bir çok asana (yoga pozu) bulunmaktadır. Gelelim bu ilk yazıda inceleyeceğimiz poz olan Köpek Pozu'na.


Eğer bir yetişkin olarak yogaya ilgi duyuyorsanız (ve hatta belki duymuyorsanız bile☺️) ünlü Aşağı Bakan Köpek pozunu duymuşsunuzdur. Bu poz çocuk yogasında da bir o kadar popüler.

Köpek pozu hem güçlenmek hem de esneklik kazanmak için birebirdir. O an ne amaçla yapıldığına göre bir içedönüş sağlayabilir veya oyunculuk hissini pekiştirebilir. Eğlenceli, dinamik ve efor isteyen bir pozdur ve tüm yaş grupları için uygundur.


Çocukların genellikle en sevdiği pozlardan biridir. Benim oğlumun da 2 yaşından beri doğal olarak sıkça yaptığı bir poz köpek pozu :). Çocuklar ters durmaya bayılırlar ve bu poz da bir çeşit ters duruş pozudur. Kan beyne daha yoğun bir şekilde nüfuz eder ve böylece aynı anda hem enerji veren hem de rahatlatan bir poz olma özelliği taşır. Bu poz aynı zamanda omurgayı ve arka bacak kaslarını esnetir.

Poza girildiğinde içinde bir kaç nefes kalınması çocuğun beden farkındalığı geliştirmesi ve kendini gözlemlemeyi öğrenmesi için harika bir fırsattır. Pozun içinde ekstra yapılabilecek bir çok aktivite vardır. Örneğin çocuk köpek taklidi yapabilir ve tek bacağını havaya kaldırabilir.


Nasıl Uygulanır?

  • El ve dizlerin üzerindeki masa pozundayken, el parmaklarını genişçe yay. El ve kolların omuz hizasında açık olduğundan emin ol ve ellerinle yeri itiyormuş gibi bastırmaya başla.

  • Ayak parmaklarını tak ve kuyruk sokumunu yukarı ve arkaya göndermeye hazırlan.

  • Dizlerini biraz bük ve kuyruk sokumunu yukarı ve geri gönder. Bacakların arkası katı hissediyorsa olduğun yerde yürüyormuş gibi, sırayla bir dizi bükerken diğer tarafta topuğu yere yaklaştır ve sonra diğer tarafta da aynısını uygula.

  • Eğlence dozunu arttırmak için tek bacağı yukarı kaldır, bacaklarını ve kalçayı esnet.

  • Pozdan çıkmak için dizleri tekrar yere getir, kalçaları topukların üzerine gönder ve çocuk pozunda dinlen.

Eğer çocuklarla ilgili bir işiniz varsa, yoga eğitmeni iseniz veya çocuk yogasını kendi ailenizle pratik etmek istiyorsanız Begüm Tekön Eyilik hocamızla 21 - 22 - 28 ve 29 Ağustos'ta Online olarak gerçekleşecek Çocuk Yogası Uzmanlaşma Programımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçinizdeki çocuğu selamlar ve ona kocaman sarılırız!


Yoga Kalp

228 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page